70th Golden Globe Awards 2013

Autor: Iveta Kollárová | 14.1.2013 o 20:14 | Karma článku: 18,60 | Prečítané:  2216x

OMG! Aký úžasný večer. Včerajšie udeľovanie Zlatých glóbusov, už 70 ročník, bolo fenomenálne. Nemôžem povedať, že by som sa bohvie ako vyspala, to skôr naopak, ale stálo to za to. Najviac ma asi „zabíjali“ prestávky, ktoré boli dokopy snáď ešte dlhšie ako samotný ceremoniál. Kto mal chuť, tak ako ja, mohol priamy prenos pozerať na HBO či ProSieben. Oceňujem, že prenos nebol prerušovaný žiadnym prekladom, človek si mohol aspoň vychutnať originál znenie všetkých hlášok, či vtipných poznámok. Prenos začal okolo druhej v noci nášho času. Ako prvé na pódium prišli moderátorky večera, Tina Fey a Amy Poehler.

Veľmi elegantné herečky, ktoré obe boli nominované v kategórií najlepšia herečka v seriáli – komédia alebo muzikál (no napokon nevyhrala ani jedna z nich), otvorili ceremoniál už tradičným „príhovorom“, v ktorom si nezabudli robiť srandu na účet prítomných, aj neprítomných hercov, či herečky. Sálu rozosmiali už v úvode, keď Amy opísala show ako jedinú, kde „sa skvelí, nádherní ľudia z filmu stretávajú bok po boku s „obludami“ z televízie.“ A pokračovali vo veľkom tempe. Skratku Hollywoodskej asociácie zahraničných filmov (HFPA), si pomýlili s chorobou a v súvislosti s kontroverzným filmom Zero Dark Thirty Amy priznala, že nesledovala kontroverziu okolo tohto filmu, ale „pokiaľ ide o mučenie, verím žene (režisérka filmu Kathryn Bigelow), ktorá bola tri roky vydatá za Jamesa Camerona.“ Týmto odrovnala aj mňa, darmo keď niekomu ide karta.

Anne Hathaway bola na muške ako ďalšia. Začalo to nevinne, pochválením výkonu vo filme Les Miserable, no skončilo to polemizovaním o tom, že porno by točiť asi nemala. Quentina Tarantina Tina Fey označila ako hviezdu jej všetkých sexuálnych nočných môr a Meryl Streep, ktorá sa nemohla zúčastniť kvôli chrípke označili, že je „v nej“ úžasná. Okrem týchto a mnohých iných, dámy nezabudli ani na predchádzajúceho moderátora Zlatých glóbusov, Richyho Gervaisa. Chudák, že vraj nemôže byť na odovzdávaní, pretože „technicky už nie je súčasťou showbiznisu.“ A nezabudli dodať, že nemajú v pláne nikoho urážať, lebo „ako sa už Ricky v minulosti presvedčil, uraz Asociáciu a tá ťa pozve na moderovanie jej nasledujúceho ročníka,“ zaklincovala Amy Poehler.

Ako som sa na začiatku tejto dvojice, Tiny Fey a Amy Poehler, obávala, na konci ich môžem len obdivovať a želať si, aby podobných akcií moderovali viacej. Večer mal iskru, v priebehu sa dámy moderátorky objavili ešte viacero ráz a perlili, ako sa na slušnú komediálnu dvojicu patrí. Po vystúpení bývalého amerického prezidenta, Billa Clintona, nezabudli prítomným aj televíznym divákom pripomenúť, že ho poznajú a že to bol veľmi významný hosť, a konkrétne, že sa jednalo o manžela Hillary Clinton. Po ich neúspechu v kategórií naj herečka v seriáli – komédia alebo muzikál, prišli na pódium s pohárikom v ruke, oznámili, že všetci sú looseri, urobili si srandu z víťazky ceny, alebo skôr zo seba, pohrozili Taylor Swift nech sa drží ďalej od syna Michaela J. Foxa a uviedli na pódium Roberta Downeyho Jr. (Tina Fey: „je tak všestranný herec, že hral Iron Mana v troch rozdielnych filmoch“).

Tine a Amy veľmi úspešne sekundovali aj kolegovia z brandže. Aspoň poniektorí predávajúci neprišli na pódium a len veľmi sucho a veľmi rýchlo vyhlásili cenu. Niektorí si dali záležať a ukázali svoju komediálnu stránku tváre. Mne učarovala dvojica Kristen Wiig (Bridesmaids) a Will Ferrell (Elf, či The Campaign). A myslím, že som nebola jediná, sála doslova burácala, keď sa menovaná dvojica v šoku na tvárach dostavila na pódium. Prezentovali cenu pre najlepšiu herečku v hlavnej úlohe vo filme – komédia alebo muzikál. Ako uviedol Will, „Asociácia odporučila každému prezentujúcemu, aby si pozrel všetky filmy v kategórií, ktorú prezentuje.“ Po pochybnom priznaní, že on si všetky pozrel, sa spýtavo otočil na Kristen, ktorá po chvíľkovom váhaní odpovedala rovnako s dodatkom, „veď ide len o 5 filmov.“ Potom nasledovali opisy jednotlivých filmov, z čoho bolo každému jasné, že o dotyčných filmov nemajú ani páru. Poväčšine opakovali jeden po druhom a ich obľúbenou vetou sa stala: „you get out of here.“ No odporúčam vy-youtube-iť! A dávam do pozornosti výraz Tommy Lee Jonesa... umrela som :)

A prejdem k oceneným. Asi najväčšie prekvapenie, pre niekoho (určite pre Akadémiu), Ben Affleck a jeho film Argo vyhral cenu pre najlepší film v kategórií dráma. Samotný Ben triumfoval aj ako najlepší režisér. Najväčším víťazom večera sa s pomedzi filmov stala snímka režiséra Toma Hoppera 'Les Miserable', ktorá získala 3 ceny. Les Mis vyhralo v kategórií najlepší film – komédia alebo muzikál, herec v hlavnej úlohe komédia alebo muzikál, Hugh Jackman a herečka vo vedľajšej úlohe, Anne Hathaway. Triumf Les Mis ma veľmi milo prekvapil, nečakala som to, no myslím si, že si ceny zaslúžil. Film je to veľkolepý, bravúrne natočený s úžasnými hereckými a aj speváckymi výkonmi.

Po dve ceny si odniesol film režiséra Quentina Tarantina 'Django Unchained', a to za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe, Christoph Waltz a za najlepší scénar, kde cena išla Quentinovi. V kategórií najlepšia pieseň vyhrala Adele, ako inak, s piesňou Skyfall k filmu 'Skyfall'. A nedá mi nespomenúť jej ďakovnú reč, fakt svojská Adele, pobavila, ale bola by som zvedavá koľkí zúčastnení mali problém porozumieť jej akcentu. No ten bol rozhodne lepší ako pána Hanekeho (rakúsky režisér), ktorý prevzal cenu za najlepší zahraničný film 'Amour'. Cenu mu predávali Sylvester Stallone a Arnold Schwarzenegger, veľmi komická dvojica. Najlepšiu hudbu k filmu spravil Mychael Danna za 'Life of Pi'. No a najlepším animovaným filmom sa stal film 'Brave'.

Najlepšou herečkou v hlavnej úlohe v komédií alebo muzikáli sa stala mladá Jennifer Lawrence za svoje účinkovanie vo filme 'Silver Linings Playbook'. Pri ďakovačke sa tešila, okrem iného aj z toho, že porazila Meryl Streep, ktorá bola chudera doma s chrípkou. Najlepším hercom v hlavnej úlohe v dráme sa stal Daniel Day-Lewis za jeho stvárnenie 16. prezidenta spojených štátov vo filme 'Lincoln'. Bola to jediná cena, ktorú film režiséra Stevena Spielberga získal. Na to že mal najviac nominácií, 7 tuším, trochu slabé. No a posledná filmová kategória, herečka v hlavnej úlohe dráma. Tú si vybojovala za stvárnenie agentky CIA, ktorá svoj život zasvätila dolapeniu jedného z najhľadanejších teroristov sveta, Usamu bin Ladina v snímke Zero Dark Thirty, Jessica Chastain! Go Jess, go Jess :)

V televíznych kategóriách dominovali dramatický seriál 'Homeland', ktorý získal 3 ceny, za najlepší seriál – dráma, herečka a herec v hlavných úlohách v seriáli, Claire Danes a Damian Lewis. A mini seriál, alebo film vytvorený pre TV 'Game Change' za naj TV film, herečka v hlavnej úlohe (Julianne Moore za stvárnenie Sarah Palin) a herec vo vedľajšej úlohe (Ed Harris). Dve ceny si odniesol komediálny seriál 'Girls' (naj seriál – komédia alebo muzikál a herečka – Lena Dunham). Najlepším hercom v seriáli – komédia alebo muzikál sa stal Don Cheadle z House of Lies. Najlepší herec v mini seriáli alebo TV filme sa stal Kevin Costner v 'Hatfields & McCoys'. Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe v seriáli sa stala Maggie Smith z 'Downton Abbey: Season 2'.

A cenu, Cecil B. DeMille Award za špeciálny prínos do sveta filmu, sa Hollywoodska asociácia zahraničných novinárov rozhodla tento rok udeliť herečke Jodi Foster.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?