reklama

The Oscars 2012

Včera, 26.2.2012, sa v LA konalo odovzdávanie už 84. ročníka cien akadémie, nazývaných Oscar. Musím sa priznať, že po veľmi dlhom čase, vlastne to bolo po prvý krát, čo som spomínaný večer sledovala naživo. Neviem, mala som také nutkanie si to pozrieť v priamom prenose a byť medzi prvými, čo budú vedieť výsledky. Medzi prvými asi niekoľko miliónmi ľudí. Ak si odmyslím tú únavu, ktorá ma práve obchádza, štvorhodinový spánok a 21 hodín na nohách, bol to dobrý večer. Na moje veľké prekvapenie som sa bavila. Potešil ma aj prenos z červeného koberca, ktorý nesmie na odovzdávaní akýchkoľvek cien chýbať. Zasmiať som sa musela na komentátorovi prenosu, ktorý situáciu na červenom koberci okomentoval slovami: „Väčšina prítomných má na sebe šaty." Celkom dobre som nepochopila jeho kolegu, ktorý dodal, že hitom večera je vyzerať ako presýpacie hodiny. Očividne narážal na šaty herečiek, no pri väčšine som nemala ten pocit.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Dámy, ako obvykle, pózovali vo svojich róbach. A boli naozaj úchvatné. Všetky. Ťažko vybrať, ktorá z prítomných dám zvolila najlepšie šaty. Mňa dostala Milla Jovovich. Krásne šaty bielej farby zahaľujúce jedno rameno a kopírujúce krivky tela. Cameron Diaz, Jennifer Lopez, Natalie Portman, Tina Fey, Jessica Chastain, Gwyneth Paltrow, Sandra Bullock, Octavia Spencer, či Meryl Streep, Michelle Williams a herečky s filmu Bridesmaids, všetky vyzerali úžasne, stavili na jednoduchosť so štipkou nápaditosti. Ani ostatné herečky nezaostávali. Dovolím si tvrdiť, s mojím skromným pohľadom na módu, že žiadna väčšia katastrofa sa na červenom koberci neobjavila. Akurát Emme Stone by som vytkla tú mašľu pri krku a možno Rooney Mara mohla zvoliť inú farbu šiat s ohľadom na jej alabastrovú pleť. Páni sa predstavili v klasických oblekoch, kombináciu čierna-biela poväčšine zvládli všetci. Výnimkou bol snáď len Sacha Baron Cohen, zase, ktorý prišiel oblečený ako General Aladeen s filmu The Dictator. A niesol niečo, čo veľmi pripomínalo urnu s podobizňou Kim Jong Ila.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odovzdávanie Oscarov sa konalo v Kodak Theatre. No aspoň do začiatku prenosu som si myslela, vlastne aj sa konalo, no pre krach Kodaku zmenili názov divadla na Hollywood and Highland Centre. Zaujímavé. Večerom sprevádzal, už po 9 krát, herec Billy Crystal. Príjemné znovunavrátenie. Začal projekciou nominovaných filmov, samozrejme v podobe krátkych skečov, v ktorých vystupoval. Objavil sa tam dokonca Justin Bieber! Po príhovore, vcelku vtipnom, kde označil svojich kolegov a seba za bandu milionárov, ktorí si odovzdávajú nejaké pozlátené sošky, prešiel k svojmu hudobnému číslu. V ňom pekne a vtipne zaspieval na adresu nominovaných filmov, hercov, či herečiek. Večer sa niesol v duchu nostalgie a spomínania na časy dávno minulé. Samotné divadlo pripomínalo staré, klasické kino. Počas večera chodili pomedzi prítomných tzv. uvádzačky a rozdávali popcorn. Do projekcie sa dostala aj montáž najlepších filmov posledných rokov, ktoré len podčiarkovali atmosféru nostalgie. Esperanza Spalding zaspievala pieseň What a Wonderful Wold od Louisa Armstronga, počas ktorej si akadémia uctila pamiatku zosnulých umelcov a legiend Hollywoodu. Na čierno-bielej projekcií sa zobrazovali tváre a mená hercov, herečiek, spevákov, scenáristov, producentov, režisérov, asistentov, výtvarníkov, skladateľov, ktorý nás opustili v tomto, či minulom roku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Silným zážitkom večera, okrem dojemných ďakovných rečí víťazov, bolo vystúpenie legendárneho Cirque du Soleil. Predviedli naozaj dych vyrážajúcu show. Ich akrobacia, či lietanie nad hlavami prítomných bolo fascinujúce. Zmiešané pocity som mala pri odovzdávaní čestného Oscara. Poctení boli James Earl Jones, Dick Smith ako make-up umelec a Oprah Winfrey. A práve poslednou menovanou si nie som istá. Ako mi nebolo jasné prečo by mal cenu Grammy dostať Steve Jobs, nerozumiem ani teraz. Ak mi to niekto vysvetlí, budem len rada. Milé boli postavičky The Muppets, ale veľa mi nehovoria, keďže film, či čokoľvek iné s nimi, som nevidela.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem Billa Crystala, ako uvádzača večera, sa na pódiu prestriedalo mnoho hercov a herečiek v úlohe prezentujúcich a vyhlasujúcich víťazov. Niektorí boli vtipní, niektorí boli nudní, niektorí boli trápni, a niektorí tam ani nemuseli byť. Mne osobne sa páčila Sandra Bullock. Pri odovzdávaní ceny najlepšiemu cudzojazyčnému filmu predviedla svoje jazykové schopnosti a úvod predniesla v nemčine. Nezáleží na tom, že to mala byť mandarínska čínština, ktorú, podľa jej slov, ovláda plynulo. Pobavila. Vtipní boli aj Gwyneth Paltrow a Robert Downey Jr. Pri odovzdávaní ceny najlepšiemu dokumentu, Robert predstieral, že nakrúca svoj vlastný dokument nazvaný The Presenter. Na pódium ho nasledoval kameraman. Vcelku slušne sa mu podarilo rozčúliť Gwyneth prerušením jej reči a označením, že je to nuda. Ďalší dvaja komici, Will Ferrell a Zach Galifianakis, prišli odovzdať cenu za najlepšiu pieseň oblečení v bielych smokingoch a hrajúci na činely. Zabúchali si pred Bradom Pittom a jeho polovičkou a odkráčali na pódium sa predstaviť. Zach ani nebol Zach v jeho podaní, a to nehovorím o jeho priezvisku. Ale rozosmiali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšou vtipnou bandou na pódiu boli herečky s filmu Bridesmaids. Rozdelili si odovzdanie cien v kategóriách krátky film, či už animovaný, live action, či dokument. Dvojica Melissa McCarthy a Rose Byrne predviedli hru zakrič a napi sa na Scorseseho. Vysvetlenie, keď niekto zakričí meno Scorsese, dámy sa musia napiť. Najlepšie niečoho ostrého, napr. ako včera štamprlíka vodky. Malé fľaštičky mali umne schované vo výstrihu. Nezaostávali ani ďalšie dve dvojice herečiek Kristen Wiig a Maya Rudolph, či Wendi McLendon-Covey a Ellie Kemper, ktoré vtipnými hláškami rozosmiali svojich kolegov v hľadisku a dovolím si tvrdiť, že aj divákov za televíznymi obrazovkami. Osobne sa mi ešte páčilo predstavenie Meryl Streep Colinom Firthom pri odovzdávaní ceny za najlepšiu herečku. Spomenul si ako spolu natáčali film Mamma Mia. Boli v Grécku, tancovali, on bol gay a boli šťastní. Vtipný moment.

Nespomeniem si na všetkých, no určite aj ostaní boli zaujímaví. Alebo nie. Len tak načrtnem, Penelope Cruz a Owen Wilson pri odovzdávaní ceny v kategórií najlepšia originál hudba, boli dosť nudní. Prišli, odčítali z obrazovky, odovzdali cenu a odišli. Bez života, až som mala pocit, že tam ani nechcú byť. Pri živote ma držal snáď len španielsky akcent Penelope. Trochu trápny moment predviedli herečky Cameron Diaz a Jennifer Lopez, ktorá je navyše ešte aj speváčka. Pred prečítaním víťazov v kategórií kostýmový designe, sa otočili publiku chrbtom, následne sa s určitou dramatickosťou otočili späť, nahodili vážny výraz tváre a začali sa rehotať. Potom si skákali do reči a chudáka víťaza kategórie bolo ledva počuť.

Ale to najhlavnejšie z 84. ročníka odovzdávania Oscarov, sú víťazi. Nebudem písať, že to bolo prekvapenie. Pre mňa nebolo. Po vzhliadnutí Zlatých glóbusov, či BAFTA Awards sa dalo očakávať, kto bude víťazom. A aj bol. Nebudem sa chváliť, že som to už predpovedala pred večerom. Radšej napíšem, že tohtoročného Oscara ovládol francúzsky film The Artist. Vyhral tri hlavné kategórie ako najlepší film, režisér (Michel Hazanavicius) a herec v hlavnej úlohe v podaní Jeana Dujardina, ktorý stvárnil legendárneho herca nemého filmu Georga Valentina. Okrem toho vyhral aj v kategórií najlepší kostýmový design (Mark Bridges) a najlepšia originál hudba (Ludovic Bource). Spolu s filmom Hugo od režiséra Martina Scorseseho sa stali najlepšími snímkami tohtoročného odovzdávania cien Oscar. Oba filmy si odniesli 5 cien. Film Hugo zvíťazil v kategóriách najlepší art direction, najlepšia kinematografia, najlepšia editácia zvuku ako aj mix zvuku a najlepšie vizuálne efekty.

Najlepším hercom vo vedľajšej úlohe sa stal Christopher Plummer za stvárnenie otca, ktorý umiera na rakovinu a zároveň odhaľuje, že je gay, vo filme Beginners. Pán Plummer sa vo svojich 82 rokoch dokonca stal najstarším držiteľom Oscara. Pri ďakovnej reči sa pozláteného rytiera nezabudol spýtať, že kde bol celé tie roky, keďže je len o dva roky starší ako on. Je to jeho prvá výhra v kariére. Najlepšou herečkou vo vedľajšej úlohe sa stala Octavia Spencer za výkon vo filme The Help. Pri jej ďakovnej reči mi prvý krát za večer vyhŕkli slzy do očí. Neskrývala radosť, prekvapenie a dojatie.

Najlepšou herečkou v hlavnej úlohe sa stala Meryl Streep za jej stvárnenie Margaret Thatcher vo filme The Iron Lady. Tento film takisto získal ocenenie v kategórií najlepší make-up. Zaujímavé je, že pre Meryl to bola jej 12 nominácia a tretia výhra. Naposledy vyhrala v roku 1983 za film Sofiina voľba a v roku 1980 za film Kramer vs Kramerová. Jej ďakovná reč určite dojala viacerých. Mne po druhý krát vyhŕkli slzy do očí. Veľmi som jej držala palec, aby vyhrala. Mám ju rada, a myslím si, že je úžasná herečka s mnohými tvárami. Ale dosť sentimentu.

Najlepší animovaný film vyhral Rango od Gore Verbinského. Najlepším dokumentom sa stal Undefeated. Jeho tvorcovia v ďakovnej reči nezabudli spomenúť staré dobré F-slovo. Aby verejnosť nezabudla, že existuje a aby bolo čo vypípavať v zostrihu show. Krátky dokumentárny film sa stal Saving Face od Daniela Junga a Sharmeen Obaid-Chinoy. Myslím, že dáma bola z Pakistanu, kam cenu aj venovala a venovala ju predovšetkým všetkým ženám, ktoré trpeli, či trpia na popáleniny od kyselín, či žieravín. Dokument je o dvoch ženách, ktoré boli obeťami útoku kyselinou, prežili a snažia sa domáhať spravodlivosti, potrestať útočníkov a žiť opäť normálny život. V rámci života v Pakistane.

Film The Girl with The Dragon Tattoo získal ocenenie v kategórií najlepší strih. V kategórií najlepší cudzojazyčný film zvíťazila snímka z Iránu A Separation. Tomuto som sa vôbec nedivila. Vyhrala na Glóboch, dalo sa to očakávať aj tu. A navyše je to iránska snímka. Mám pocit, že ak by bol film hocaký, vyhrá práve preto, že je z Iránu. Nechcem ho kritizovať, to nie, nevidela som ho, možno je naozaj dobrý, lepší ako ostatné a zaslúži si cenu. No nemyslím si, že to bolo jediné kritérium. Ďalšia kategória ma trochu šokovala s nomináciami. V kategórií najlepší originál song boli nominované „až" dve piesne. Konkrétne Real in Rio z filmu Rio a pieseň Man or Muppet z filmu The Muppets, ktorá si ocenenie nakoniec odniesla. Neviem, či si akadémia nenašla dosť času na túto kategóriu, tak nominovali, čo mali po ruke. No vedela by som vymenovať ďalšie piesne, ktoré by si minimálne nomináciu zaslúžili. Ale nedostali. Neviem, či to akadémií odpustím. Počkať. Nie, vlastne áno. Whatever.

V kategórií krátky animovaný film vyhral film The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore od Williama Joyca a Brandona Oldenburga. Najlepší krátky film, live action sa stal film The Shore od Terryho Georgea a Oorlagh George. Myslím, že to boli otec s dcérou. A myslím, že to bolo z írskeho prostredia. Cenu za najlepší adaptovaný scenár si odniesli tvorcovia filmu The Descendants, menovite Alexander Payne, Nat Faxon a Jim Rash. A napokon cenu za najlepší originál scenár si odniesol Woody Allen za film Midnight in Paris. Woody ale na Oscarov zásadne nechodí, takže si sošku ani osobne neprevzal.

84. odovzdávanie cien akadémie. Billy Crystal sa vrátil vo veľkom štýle. Ľudia ho majú radi a je evidentné, že on má rád ľudí. A Oscara. Show ponúkla radosť, smiech, aj plač. Opäť sme mohli vidieť najväčšie herecké esá pod jednou strechou. Zaspomínali sme si na staré časy. Obzreli sme sa za rokom, ktorý možno neponúkol najlepšie, či najsilnejšie filmy. Ale ponúkol možnosť zahviezdiť starým aj mladým, stálicám aj nováčikom, mužom, ženám, dokonca psovi. Dal možnosť cudzincom ukázať svetu, čo v nich je. Dokázali, že nie len Hollywood je mekka filmu. Po rokoch, po stáročiach sme opäť oslávili nemý film. Nie nadarmo sa hovorí, mlčať je zlato. Oscar 2012 ale nemlčal, bol hlučný, oslavoval a bol dobrý.

Na konci každých odovzdávaní cien čakám nejaký veľkolepý koniec. Niečo ako na začiatku. Pokiaľ sa nejedná o hudobné vystúpenie, ktoré večer zavŕši. Alebo nejaký menší ohňostroj, či aspoň vystrelenie papierikov ako na Nový Rok na Time Square. No nič také sa nedeje. Uvádzač večera sucho skonštatuje, že je koniec, všetkých pozdraví a popraje im dobrú noc. Škoda.

Iveta Kollárová

Iveta Kollárová

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

som to skrátka ja Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu