reklama

bafta awards 2012

Nedeľa 12.2. 2012 bola významným dňom pre všetkých fanúšikov, či fajnšmekrov hudby a filmu. V londýnskej Royal Opera House sa konalo odovzdávanie cien britskej filmovej akadémie BAFTA Awards. O pár hodín neskôr (druhá hodina nočná európskeho času) sa v Staples Center v LA konalo odovzdávanie jedných z najuznávanejších hudobných cien, The Grammy Awards. Oba večery boli plné očakávaní. V Londýne sa oči upierali najmä na najviac nominovaný film The Artist. Špekulovalo sa, či a koľko nominácií sa mu podarí premeniť na víťazstvo. Horúca kandidátka na víťazstvo na odovzdávaní cien Grammy bola britská speváčka Adele. Nominácií mala 6 (najviac, až 7, tento rok dostal raper Kanye West), vrátane najlepšieho albumu, piesne a nahrávky roka. Všetci čakali koľko gramofónikov si nakoniec odnesie domov. Oba večeri boli, do určitej miery, ovplyvnené náhlym úmrtím speváčky a herečky Whitney Houston.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Začnem postupne. Abecedne. Vlastne v poradí, v akom sa dané večeri konali. Bližšie k nám sa odohrávalo odovzdávanie filmových cien BAFTA Awards. So smútkom v hlase musím konštatovať, že ako aj po minulé roky, priamy prenos z odovzdávania naše televízne stanice nepriniesli. Aspoň UPC stanice nie, či sa prenos podarilo chytiť cez satelit, netuším, ak áno, gratulujem. Musím ale povedať, že v takýchto „ťažkých" chvíľach som vďačná za Twitter, či Facebook. Obe sociálne siete poskytli live streaming z odovzdávania cien. Nie obrazom, no ja som bola nesmierne rada za trefné a stručné komenty o víťazoch, či dianí na scéne. Herci a herečky začali postupne prichádzať na červený koberec okolo piatej hodiny londýnskeho času. Pochváliť musím, pomerne sporo odeté herečky, ktoré aj napriek chladnému anglickému počasiu statočne pózovali fotografom vo svojich róbach. O niečo lepšie na tom boli ich mužský kolegovia, ktorí, ako tradične, prišli v klasických čiernych oblekoch. Niektorí, ako napríklad George Glooney, pred fotografov predstúpili vo svojich teplých kabátoch, ktoré odložili až vo vnútri. Pochopiteľne. Keďže nepredstavujem žiadnu fashion políciu, nebudem rozoberať šaty herečiek. Niektoré vyzerali úchvatne, ako obvykle. Niektorým by som možno odporučila niečo iné. Veľmi elegantná bola Meryl Streep, milo som bola prekvapená z výzoru Tildy Swinton. Dvojicou večera pre mňa jednoznačne boli Tim Burton a Helena Bonham Carter. Nemôžem si pomôcť, ale Helena dokáže úžasne skombinovať eleganciu, kde ukáže kus ženy v nej, s gotikou. A výsledok, niečo nezabudnuteľné, jedinečné a neprehliadnuteľné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prejdem ale k samotnému odovzdávaniu cien. Nedá mi nespomenúť nedávne odovzdávanie Zlatých glóbusov (konalo sa približne 15. januára v LA). Aj podľa týchto výsledkov sa dali predpovedať víťazi na BAFTA Awards. Rozdiel medzi týmito cenami je v tom, že na Glóbusoch sa kategórie delia na drámu a komédiu, či muzikál. Herci sú pekne podelení podľa žánru filmu, na ostatných odovzdávaniach táto „vymoženosť" nie je. Hoci sa zvyklo hovoriť, že Glóbusy sú akou si predzvesťou Oscarov (ceny akadémie, ktoré sa uskutočnia 26.2.2012), ja by som to poopravila a povedala, že BAFTA Awards sú akou si kryštálovou guľou. Veď už minulý rok si víťazi britkých cien, takisto prevzali aj pozláteného chlapíka menom Oscar. Čo sa týka hlavných kategórií (minimálne herečka, herec). A myslím si, že tohto ročný Oscar bude veľmi pripomínať BAFTA Awards. Aj keď britská akadémia mala trochu odlišnú predstavu o nominovaných filmoch. Základ bol rovnaký, The Artist, The Help, My Week with Marilyn, The Iron Lady, Bridesmaids, The Descendants, Tinker Tailor Soldier Spy, Hugo, The Girl with the Dragon Tattoo, Midnight in Paris či druhá časť poslednej časti Harryho Pottera.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Priznám sa, že mnoho filmov som nepoznala, a vlastne stále nepoznám. Predpokladám, že kým prídu do kín k nám, bude už nový ročník BAFTA Awards klopať na dvere. No na mnoho z nominovaných filmov sa veľmi teším. A vraví sa (neviem, či to je porekadlo, či nie, no ja to zvyknem vravieť), že na to najlepšie sa čaká najdlhšie. No späť k cenám. Kto vlastne napokon dominoval večeru? Ja osobne som bola veľmi rada, všetky typy, ktoré som si sama pre seba povedala, mi vyšli. A musím vyhlásiť, že absolútnym víťazom večera sa stal film.... The Artist. Prekvapenie? Možno pre niekoho, ale po zhliadnutí „glóbov" sa to dalo trochu čakať. Takže film The Artist, film o hrdinovi nemého filmu Georgovi Valentinovi, ktorý sa nechce zmieriť s nástupom zvuku do filmu. Prijme nakoniec tento fakt, či jeho kariéra skončí? Toto povedať neviem, no viem, že jeho tvorcom vyniesol víťazstvo až v 7 z 12 nominácií, ktoré mal. Okrem víťazstiev v kategóriách ako najlepšia originál hudba (Ludovic Bource), kinematografia (Guillaume Schiffman), kostýmy (Mark Bridges), či originál scenár (Michel Hazanavicius), bral víťazstvo aj Jean Dujardin v kategórií najlepší herec v hlavnej úlohe, za stvárnenie už spomínaného Georga Valentina. Takisto sa víťazstvom môže pochváliť režisér filmu Michel Hazanavicius v kategórií najlepší režisér, kde porazil aj samotného Martina Scorsesiho s filmom Hugo. The Artist bol korunovaný za víťaza aj v kategórií najlepší film, kde porazil filmy ako The Descendants, v hlavnej úlohe s Georgom Glooneym, Drive, The Help, či britský film Tinker Tailor Soldier Spy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keďže film The Artist pobral čo sa dalo, na ostatných ostali už len „zbytky". A keď som už začala rozdelenie víťazov podľa úspešnosti filmov, budem v tom aj pokračovať. V tesnom závese za filmom The Artist skončili s dvoma víťazstvami na konte filmy The Iron Lady, Hugo, dokument Senna, či britský film Tinker Tailor Soldier Spy. Film o železnej lady, Margaret Thatcher, bývalej premiérke Spojeného kráľovstva, získal okrem ocenenia najlepší make up a vlasy, aj ocenenie za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe v podaní úžasnej Meryl Streep. Musím uznať, že ten make up a vlasy sa im naozaj podarili, Meryl je na nerozoznanie. Film Martina Scorsesiho Hugo si odniesol ceny za najlepší zvuk a produkciu. Menším prekvapením večera bol dokumentárny film Senna. Dokument zachytáva príbeh o talentovanom brazílskom pretekárovi F1 Ayrtonovi Sennovi, ktorému sa podarilo vyhrať titul tri krát. Bohužiaľ viac nestihol, tragicky zahynul pri Veľkej cene San Marino v roku 1994. Mal 34 rokov. Film Senna premenil na víťazstvo dve zo svojich troch nominácií. Zvíťazil v kategóriách najlepší dokument a strih. Posledným filmom, ktorý získal po dve ceny, je britský film Tinker Tailor Soldier Spy. Zvíťazil v kategóriách najlepší adaptovaný scenár a najlepší britský film.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zaujímavo obsadené kategórie boli kategórie najlepší herec, či najlepšia herečka vo vedľajších úlohách. Zlatý glóbus, BAFTA aj Oscar sa zhodli na troch z piatich hercov, nominovaných v kategórií najlepší herec vo vedľajšej úlohe. Tí šťastní boli Christopher Plummer, Jonah Hill (Moneyball) a Kenneth Branagh (My Week with Marilyn). Všetci traja tak majú možnosť zabojovať aj o cenu akadémie, Oscar (ďalší dvaja nominovaní sú Nick Nolte vo filme Warrior a Max von Sydow vo filme Extremely Loud & Incredibly Close). BAFTA udelila zostávajúce dve nominačné miesta hercom Jimovi Broadbentovi (The Iron Lady) a Philipovi Seymourovi Hoffmanovi (The Ides of March). Napokon sa víťazom kategórie najlepší herec vo vedľajšej úlohe stal Christopher Plummer za výkon vo filme Beginners. Na odovzdávaní Zlatých glóbusov bol dokonca označený ako najstarší držiteľ nominácie, cenu rovnako vyhral. Myslím si, že tohto roku toto prvenstvo drží aj pri BAFTA či Oscaroch. BAFTA aj Oscar si môžu podať ruky v nominovaní rovnakých troch herečiek z piatich, Octavia Spencer, Jessica Chastain (The Help) a Melissa McCarthy (Bridesmaids). Dámy zabojujú o sošku pozláteného rytiera spolu s herečkami Berenice Bejo (The Artist), BAFTA ju zaradila do kategórie najlepšia herečka v hlavnej úlohe, a Janet McTeer (Albert Nobbs). Ďalšie dve nominované herečky britskou akadémiou boli Carey Mulligan (Drive) a Judi Dench (My Week with Marilyn). Ale rovnako ako na Zlatých glóbusoch zvíťazila herečka Octavia Spencer za výkon vo filme The Help. Príbeh sa odohráva v 60tych rokoch v období hnutia za občianske práva. Zachytáva afro-americké ženy pracujúce ako slúžky, poukazuje na ich každodenné problémy a povinnosti a čím všetkým si museli prejsť.

Ďalšie ocenené filmy večera boli Harry Potter a Dary smrti druhá časť ako najlepšie špeciálne vizuálne efekty. Právom. Harryho som videla a podľa mňa, táto druhá časť poslednej časti je najlepšia zo všetkých. Aj keď človek pozná záver, ostáva v napätí po celý film, a koniec ho môže prekvapiť až šokovať. Dokonca rozplakať. Najlepším animovaným filmom sa stal film Rango režiséra Gora Verbinského. Ako hlas chameleóna sa predstavil Johnny Depp. Rango dokázal poraziť film režiséra Stevena Spielberga, na ktorom sa producentsky podieľal Peter Jackson, Tintinove dobrodružstvá. Ako zahraničný film zvíťazila snímka španielskeho režiséra Pedra Almodóvara a jeho brata Agustina Almodóvara The Skin I Live In. Na rozdiel od Zlatých glóbusov, kde zvíťazila iránska snímka A Separation. Prečo sa nedivím. Môj odhad je, že zvíťazí aj na Oscaroch. A veľmi sa budem diviť, ak nie. V kategórií krátkej animácie zvíťazil film A Morning Stroll od tvorcov Grant Orchard a Sue Goffe. Krátky film vyhral film Johna Macleana a Gerardine O'Flynn Pitch Black Heist.

V kategórií nazvanej Orange Wednesdays Rising Star Award, jednoducho asi najlepšia vychádzajúca hviezda z pomedzi mladých hercov a herečiek zvíťazil herec Adam Deacon. Dodám len, že v kategórií boli nominovaný len samí muži. V kategórií najlepší debut britského autora, režiséra, či producenta zvíťazila snímka Tyrannosaur od Paddyho Considine ako režiséra a Diarmida Scrimshawa ako producenta.

Počas večera sa rozdali ešte dve špeciálne ceny. Obe boli pocty dvom velikánom filmu. Prvá cena putovala do rúk Johna Hurta za špeciálny prínos britskému filmu. Špeciálnu cenu akadémie, Academy Fellowship za celosvetový prínos filmu získal režisér, producent a scenárista Martin Scorsese. Zaradil sa tak medzi velikánov ako sú a boli Charlie Chaplin, Alfred Hitchcock, Steven Spielberg, Sean Connery, Elizabeth Taylor, Stanley Kubrick, Anthony Hopkins, Laurence Olivier, Judi Dench, Vanessa Redgrave a Christopher Lee.

To boli BAFTA Awards. Myslím, že gratulovať si mohli všetky nominované filmy a všetci nominovaní herci, či herečky. Výkony, ktoré podávajú vo filmoch sú jedinečné, dych vyrážajúce až zarážajúce, no všetky sú svojim spôsobom unikátne. Niekedy je preto ťažko vybrať víťaza. Pre mňa sú víťazmi všetci tí, ktorí ma svojim výkon rozosmejú, ale aj rozplačú. Prinútia ma premýšľať nad filmom dlho po jeho skončení. Prinútia ma zamyslieť sa nad životom, nad priateľmi, rodinou a láskou. V reálnom živote. Okrem toho, film ponúka dimenziu, v ktorej si prajem žiť, niekedy. Okúsiť život herca nemého filmu, vžiť sa do kože slúžky zo 60tych rokoch, žiť po boku najslávnejšej speváčky a herečky, stáť na čele parlamentu kráľovstva a viesť mužov, byť družička, čo sa jej svet rúti na hlavu (to sa môže stať asi najskôr), učiť sa v škole kúziel, jazdiť formulu, či mať za otca Georga Clooneyho.

Na záver už len jedno. Oscar 26.2.2012.

Iveta Kollárová

Iveta Kollárová

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

som to skrátka ja Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu